Trump har lyckats igen med att producera nyheter med enormt genomslagsvärde. In i det sista har han fångat världens intresse. När hans anhängare stormade Capitolium kunde världen reagera med bestörtning. Rubrikerna talar om statskupp, demokratin i fara, ovärdigt. Jo, det är riktigt dålig smak, en fars, snarare än som Mats Larsson (Expressen) jämföra med Pearl Harbor under andra världskriget. Man kunde säga att vi genom ett allt större deltagande i den politiska diskussionen har vi fått mer demokrati men det handlar inte om kvalitet. Det är bara att konstatera att eftersom världen vill ha sensationer kryddat med konspirationer och Fake News så får den vad den förtjänar.
-
Senaste inläggen
- 3262: Galleristen som rationaliserade 2021 12 april
- 3261: Offer och yttrandefrihet 2021 11 april
- 3260: En konstkritiker famlar 2021 10 april
- 3259: Alltför het på gröten 2021 8 april
- 3258: Och nyhetsvinnaren är… 2021 7 april
Bloggarkiv
Kategorier
Sidor
Blogroll
Vilks konsteori
Vilks projekt
Nya kommentarer
- mohammad om 3261: Offer och yttrandefrihet
- mohammad om 3261: Offer och yttrandefrihet
- minnesdagen om 3261: Offer och yttrandefrihet
- Lars Vilks om 3261: Offer och yttrandefrihet
- Rhond om 3262: Galleristen som rationaliserade
- Lars Vilks om 3262: Galleristen som rationaliserade
- mohammad om 3261: Offer och yttrandefrihet
- amatörkonstritiker om 3262: Galleristen som rationaliserade
- bjarne om 3261: Offer och yttrandefrihet
- Vsrhd om 3257: Studentafton om konstens gränser
Antifa bland de som bröt sig in.
Mannen med buffelhorn är samma som deltog i en BLM-demo i Arizona i juni. Notera även antifa-tatueringen på handen på han som står bredvid:
https://twitter.com/hppyjesusfreak/status/1346937080895574017
Jake Angelli (32), Qanon Shaman, Trumpsupporter, står på gränsen till globalt genombrott.
https://www.wric.com/news/u-s-world/horned-shirtless-man-at-the-capitol-demonstration-identified/
Color revolution! We stand with the people of America!
Inbiten Trumpsupporter, artistnamn Q? BLM härjade i somras, men just nu är Buffelmannen som toppar listorna. Bulletin och alla andra oroas över “kuppförsöket”, men Trumps sista dagar kommer att ihågkommas som ett skämt. Trots en död.
https://www.youtube.com/watch?v=22d6tRXxVeg
Man får ändå säga att MAGA-magin dog igår. Trump höll ett trött tal där han återupprepade sina senaste veckors twittrande i muntlig form och sedan bad publiken att åka hem igen. Den stormning som skedde, vilka som än anförde den, omöjliggjorde alla eventuella avsteg från det förväntade förloppet i verifieringen av valresultatet och allt annat förknippat med Trump.
Mycket man kan gilla med Trumps faktiskt genomförda politik och mycket man kan ifrågasätta med rösträkningen och valresultatet, men han förlorade kampen mot de krafter han utsåg sig själv att bekämpa.
Factchecking på Från Gravens inlägg
https://youtu.be/mMmHjQG_0tY?t=397
Ja, där ser man.
I stand corrected.
Från Q-raven….
Pöbeln inspirerad av Q-ranen…