Del 93: När bilden blir konst
”Det kliar i fingrarna att stoppa hela utställningen, men det måste jag överväga”, sade fotografen Jonas Lemberg när han i förra veckan anklagade Markus Larsson (Modernautställningen) för att ha målat av hans bild av Christer Pettersson.
Och Lemberg tillägger: Om inte det här anses vara en kopia, så är det okej att jag går in på Moderna museet och plåtar av en berömd tavla, monterar in en get och sedan hävdar att verket är mitt.
Gode Lemberg, kan man säga, det kan man nog göra om man kan skapa en trovärdig diskurs för det man gör. Och det blir svårt för Lemberg som inte har konstens högdiskurs till sin disposition utan enbart kan famla runt i fotografens lågdiskurs. Mitt tips är att fotografen kommer att springa om inte på bocken så i varje fall på pumpen.
För att göra saken tydligare presenterar jag här två arbeten:
Lars Vilks Utan titel (fem rektanglar), blandteknik, 2006

Lars Vilks Utan titel (landskap med get), blandteknik, 2006