Ja, det blir ett litet uppehåll i skrivandet eftersom jag är ute på äventyr. Som vanligt är det hemligt men snart blir det möjlighet att berätta.
-
Senaste inläggen
- 3201: Fiktioner 2021 23 januari
- 3200: Slående bilder, intervju 2021 22 januari
- 3199: Etiken i politiken och konsten 2021 20 januari
- 3198: I väntan på recensenterna 2021 18 januari
- 3197: Spektakel och rysningar 2021 16 januari
Bloggarkiv
Kategorier
Sidor
Blogroll
Vilks konsteori
Vilks projekt
Nya kommentarer
- minnesdagen om 3200: Slående bilder, intervju
- Lars Vilks om 3200: Slående bilder, intervju
- Lars Vilks om 3200: Slående bilder, intervju
- Hans Annellsson om 3200: Slående bilder, intervju
- bjarne om 3200: Slående bilder, intervju
- Per om 3199: Etiken i politiken och konsten
- Lars Vilks om 3199: Etiken i politiken och konsten
- Lars Vilks om 3199: Etiken i politiken och konsten
- Hellhounddog om 3199: Etiken i politiken och konsten
- ND om 3199: Etiken i politiken och konsten
I sin bok Ljusets fiender gör Johan Lundberg en analys av Rondellhunden som skiljer sig mycket från den gängse. Det handlar om en attack mot konsten och inte mot islam. Muhammed har samma betydelse som pissoaren hos Duchamp. Det handlar om konstens gränser och konstens roll.
Lundberg skriver på sidan 219 … den samtida kostvärlden trots sin förmenta öppenhet drar en tydlig gräns för vad som kan rymmas i begreppet konst och den gränsen dras vid oljemålningar utförda i klassisk stil.
Ett äventyr som Vilks naturligtvis ägnar sig åt är att utforska oljemålningen utförd i klassisk stil i sin egen konst.
Jan
Det är ingen som attackerar islam. Islam attackerar oss.
Rondellhunden är en otroligt artig och belevad Laika, den tog sig en tur i rampljuset runt jorden. Det är en teckning av en hund med turban. Kommer islams heliga krigare att le sitt förbindligaste leende och säga att alla har rätt till sin åsikt, och de dör gärna för Vilks rätt att säga sin?
Eller hur.