Vilks.net

Lars Vilks konstnären konceptualisten målaren skulptören

Del 1252: Med måttband på väggen

17 kommentarer

Idag var jag på vernissage i Skärets konsthall. Definitivt är den en av de mindre men det gäller storleken och inte kvaliteten. Den har funnits sedan 2002 och varje sommar visas en alltid intressant samtidskonstnär. I år var det dags för Jacob Dahlgren att installera sina senaste fynd och uppfinningar. Jag skall erkänna att jag inte följt upp Dahlgren (2.043) på en tid. Man kan tycka att det han gör inte är så märkvärdigt, eller snarare, att det är precis vad det är och så var det med den saken. Men så enkelt var det inte, komplikationsgraden är större och stannar ingalunda vid Mannen med den randiga tröjan. Ser man efter har han diskursen i ordning. I enlighet med det kontemporära arbetssättet ägnar han sig åt återvinning. Hans referenser är otaliga och han har med tiden betat av stora delar av modernismen och även arbetat sig genom minimalismen. Mondrian som vindflöjel, Blinky Palermo i form av tre dörrar eller Bauhaus geometriskt inkorporerat som ett sorgligt varumärke, den senare i Skärets konsthall. Dahlgren ägnar inte något större intresse att fördjupa sina referenser. Det handlar mer om kvantitet än kvalitet i det fallet. Men det är inte heller saken, i hans fall är det resultatet som räknas. Lättsmält men kärnfriskt, han är att räkna med även i fortsättningen. Även aktuell på Wanås.

 

Rondellkonst i Linköping 2005

Måttband i Skärets konsthall

Konstnären själv ”Bound to stripes”

Tydligen är det så att man inte ens kan fotograferas med konstnären utan att randifieras

 

 

Publicerat av Lars Vilks

2011, 28 maj kl 17:38

17 kommentarer till 'Del 1252: Med måttband på väggen'

Prenumenera på kommentarerna via RSS eller kopiera TrackBack-adressen till 'Del 1252: Med måttband på väggen'.

  1. kul att se dig på vernissagen igår och inte minst tack för recensionen.det var snabba puckar.
    det finns en fin bild på dig och mig, var skickar jag den? hoppas resan hem gik bra?

      (Citera)  (Svara)

    gunhild stensmyr

    2011, 29 maj kl 10:31

  2. Jacob Dahlgren är en hipp och färglad designer, är han möjligen förgrundsgestalten för rondellkonsten, ett år före den allmänna hysterin och två år för dina egna Mo-Doggies.

    http://www.jacobdahlgren.com/images/commissions/rondell.htm

      (Citera)  (Svara)

    mohammad

    2011, 29 maj kl 12:53

  3. gunhild stensmyr,

    Skicka bilden till bloggen…vi vill se den!

      (Citera)  (Svara)

    mohammad

    2011, 29 maj kl 12:54

  4. gunhild stensmyr: hoppas resan hem gick bra?

    Lars går inte – han åker numera limousin på skattebetalarnas bekostnad – med två västbeklädda butlers till handa för att resp noppa och tända cigarren.

      (Citera)  (Svara)

    mohammad

    2011, 29 maj kl 12:57

  5. mohammad, du har nu definitivt presenterat dig och har
    ingen respekt att vänta dig från någon här.

      (Citera)  (Svara)

    CeDe

    2011, 29 maj kl 13:03

  6. Ja, det är han väl värd!

      (Citera)  (Svara)

    Christina

    2011, 29 maj kl 13:05

  7. Och mohammad; dom små skyltar som du setts ha sprungit
    omkring och satt upp i Kullaberg, dom kan du ta och
    stoppa upp någon annanstans.

      (Citera)  (Svara)

    CeDe

    2011, 29 maj kl 13:32

  8. CeDe: har
    ingen respekt att vänta dig från någon här

    Tack för de vänliga orden kompis…

      (Citera)  (Svara)

    mohammad

    2011, 29 maj kl 14:07

  9. CeDe: dom små skyltar som du setts ha sprungit
    omkring och satt upp i Kullaberg

    Har du slickat på trämögelsvampen…

    Jag har faktiskt inte varit på (inte i) Kullaberg men planerar en picknick dit nu i sommar.

      (Citera)  (Svara)

    mohammad

    2011, 29 maj kl 14:10

  10. Christina:
    Ja, det är han väl värd!

    Jodå, han har ju jobbat för det…hehe!

      (Citera)  (Svara)

    mohammad

    2011, 29 maj kl 14:12

  11. Mohammad. Rondellkonsten är äldre än Dahlgren men hans rondell i Linköping är rondellen intill rondellhundens urrondell där Stina Opitz gjorde en utsmyckning med hund 2006. Hunden vandaliserades och allmänheten strömmade till med egna hundskulpturer.

      (Citera)  (Svara)

    Lars Vilks

    2011, 29 maj kl 15:49

  12. mohammad, dessa Nietzsches ord är du nog själv väl bevandrad i. ”Sanningen är i likhet med moralen högst
    relativ, det finns inga fakta bara tolkningar”.
    Du har bara en bok på nattduksbordet, har du sagt, men det räcker inte. Du går på tomgång, kommer ingen vart,
    utvecklas inte. Det enda som accelererar hos dig är din
    gemena dumhet.

      (Citera)  (Svara)

    CeDe

    2011, 29 maj kl 19:23

  13. CeDe,

    Mo SKINKA går på tomgång. Det har han gjort länge nu. Liksom den sjuka religion han bekänner sig till.

      (Citera)  (Svara)

    Kenneth Karlsson

    2011, 29 maj kl 20:24

  14. Ja Kenneth, en religion som kräver all tolerans men
    tolererar inget.

      (Citera)  (Svara)

    CeDe

    2011, 29 maj kl 20:41

  15. CeDe & Ku Klux,

    Vad har jag nu sagt för smart för att förtjäna ert moraliserande över min blotta existens…känner vi varandra kanske?

      (Citera)  (Svara)

    mohammad

    2011, 29 maj kl 21:24

  16. mohammad,

    Som sagt, tomgång.

      (Citera)  (Svara)

    Kenneth Karlsson

    2011, 29 maj kl 21:51

  17. Vlad

    2011, 31 maj kl 09:44

Skriv en kommentar

Konst bloggar