Vilks.net

Lars Vilks konstnären konceptualisten målaren skulptören

Del 562: När konsthunden löper vill

87 kommentarer

Hundar i konsten som hamnar utanför konstvärlden kan ställa till en del. I dagens globala konstvärld kan sådant inträffa var som helst. Ty det är ju så att den konsensus i konsten som Merete Sanderhoff klagade över (se gårdagen) för med sig att konstvärldens aktiviteter blir läsbara i hela världen enligt samma norm. Detta gäller naturligtvis också för Centralamerika.

Vi har en konstnär Guillermo Vargas (32.485) med artistnamnet Habacuc som ger oss en lektion i regionens geografi: Han bor i Cartago utanför San José, Costa Rica, deltog 2006 i den centralamerikanska Bienal de Artes Visuales del Istmo Centroamericano i El Salvador. Konstnären är inbjuden till den kommande sjätte upplagan i Tegucigalpa, Honduras. Och 2007 hade han en installation i Codice Gallery i Managua, Nicaragua.

Sistnämnda utställning har i olika omgångar spridit sig över världen. Under de senaste veckorna har utställningen fått ännu mera uppmärksamhet. Det hänger samman med protester mot Habacucs invitation till den kommande biennalen.

Nå, det rör sig om en hund. Konstnären genomförde efter helt gångbara principer ett socialkritiskt projekt. En nicaraguansk narkoman, Natividad Canda, blev 2005 ihjälbiten av två vakthundar medan myndigheterna förblev passiva.

Habacuc menar att immigranter ”nicos” behandlas på ett omänskligt sätt och det blev utgångspunkten för installationen Exhibition #1. Han placerade en herrelös hund bunden i galleriet, satte upp texten ”Eres lo que leer” (du är vad du läser), nationalsången spelades upp baklänges m.m.

Allt detta är gott och väl och passar in i den mera hårdföra delen av den internationella socialkritiken. Men det utgick ett rykte om att konstnären hade låtit svälta hunden till döds. Och se då var det kokta fläsket stekt. Den fruktansvärde hundplågaren fick global uppmärksamhet dock inte från konstvärlden utan från allehanda politiskt korrekta djurvänner. Även svenska hundbloggare presterade snyfthistorier. En petition finns att underskriva för att protestera mot konstnärens deltagande i den kommande biennalen i Honduras. Hittills har den fått mer än 1 300 000 underskrifter.

Men en annan version är förmodligen den korrekta. Galleriägaren uppger att hunden utfodrades av konstnären och stod bunden endast under de timmar som galleriet var öppet. Troligen blev hunden sedan återbördad till sitt fria liv som ingens hund. Konstnären vägrar att informera om detaljer, tydligen väl medveten om att bibehållandet av spänningen ökar projektets värde.

habacucnavitividad3yi5.jpg
Den omdisputerade hunden

habacuc-ma-pres-lit.JPG
Habacuc: Installation med röd matta av tomater vid invigningen av biennalen i El Salvador 2006. I bakgrunden president Antonio Saca

habacuc-matta-rod-presidentlit.JPG
Presidenten med bispringare

Publicerat av Lars Vilks

2008, 21 april kl 20:43

87 kommentarer till 'Del 562: När konsthunden löper vill'

Prenumenera på kommentarerna via RSS eller kopiera TrackBack-adressen till 'Del 562: När konsthunden löper vill'.

  1. Cecilia skriver: ”Du är rätt ordentligt tjatig… Du kan gå vidare… har du något annat att säga?

    Cecilia vad vill du höra?
    Jag glömmer det varje gång
    Det finns något i mitt öra
    som kanske kan bli en sång

    Det darrar ju i gitarren
    den ber om ett vackert grepp
    Nu öppnar jag etuiet
    och kysser din underläpp

    Cornelis Vreeswijk
    ”Till Linnea via Leonard Cohen”
    Ur Linnéas fina visor 1973

      (Citera)  (Svara)

    Skämt åsido

    2008, 21 april kl 22:34

  2. Hallå skämtet! Dags att göra hemläxan: Var har jag kommit med hot? Du förkunnade det så tydligt, du ville säkert väl, men jag är rädd att du blir svaret skyldig.

      (Citera)  (Svara)

    General Bussig

    2008, 21 april kl 23:13

  3. Oc h skämtis, har du läst vad Vilks skriver i dagens post? Ser du kopplingen till mitt inlägg om att förklara saker (kanske debatt-teknik, kanske konst) för en död hare. Knyt ihop det med en Coyote och du finner en tjusig cirkelkomposition.

      (Citera)  (Svara)

    General Bussig

    2008, 21 april kl 23:21

  4. Del: 385, Kommentar av General Bussig | 2007/09/07 kl. 10:47:51
    ”Finns det en överhängande risk att du kommer dö i Kampen för Friheten inom en närstående framtid?”

    - Detta var en av många direkta och indirekta hotelser som skickades till Lars vilks i den vevan av muslimska terrorister och deras sympatisörer.
    Formuleringen ovan avslöjar att avsändaren ”Genera bussig” är inget annat än ett uselt ryggradslöst kräk!

      (Citera)  (Svara)

    Skämt åsido

    2008, 22 april kl 00:03

  5. Det är bäst att sätta koppel på sin hund så den inte hamnar i fel händer. :)

      (Citera)  (Svara)

    Christer Eriksson

    2008, 22 april kl 00:23

  6. General Bussig,

    Måhända att Lars Vilks har förlåtit dig och låtit bli att polisanmäla din kriminella handling, och kanske t o m glömt det helt och hållet. Vilks är, som alla vid det här laget vet, en människa med ett varmt och stort hjärta som inte fäster stor vikt vid den typen av mänskliga dumheter.

    Men… om du verkligen vill rentvå ditt till synes rastlösa samvete så tycker jag att du ska fatta mod och vidgå din dumhet här på denna blogg.

      (Citera)  (Svara)

    Skämt åsido

    2008, 22 april kl 00:28

  7. Skämtet, du får gräva djupare, förslagsvis i dig själv, innan du kan verkligen kan hitta något hotfullt i det jag skriver. Jag är en glad supporter av Vilks verksamhet. Du vet den där sorten som inte kommer ligga honom till last, till skillnad från Dig.

    Chrille, du har visat lite ärligt menat intresse för vad som försiggår i konstvärlden på sista tiden, reducera inte dig själv till hejaklack. Du avskyr mig med någon slags stil. Heder åt det. Inte ens du med alla dina smärtsamt uppenbara brister kan väl tro att jag har någon så lömsk avsikt? Försök höja er avgrundsdjupa lägstanivå med ett uns av – ja – finess?

    Smilfinksikoner är för övrigt sällsynt osmickrande.

      (Citera)  (Svara)

    General Bussig

    2008, 22 april kl 01:59

  8. General Bussig

    Den dagen jag skulle reducera mig till hejaklack så väljar jag sida med större noggrannhet, mitt inlägg var riktat till en intellektuell person och har ingenting med dig eller ”Skämt åsido” att göra. Fast jag måste erkänna att han väcker min största beundran med sin research om vad alla har sagt här på bloggen långt innan han själv började delta, det visar på vissa ambitioner!

      (Citera)  (Svara)

    Christer Eriksson

    2008, 22 april kl 04:47

  9. SvD 22 april 2008.
    http://www.svd.se/nyheter/utrikes/artikel_1162509.svd

    Elva danska chefredaktörer och en tecknare väntas bli åtalade i sin frånvaro i en jordansk domstol.

    Åtalet gäller hädelse, förolämpning av profet samt försök att splittra Jordaniens nationella enhet.
    Åklagaren Hassan Abdullat har däremot strukit en punkt om majestätsbrott från åtalet, rapporterar danska tidningen Politiken på tisdagen.
    Politikens chefredaktör Töger Seidenfaden är bland de åtalade. Det är också Kurt Westergaard, tecknaren bakom Muhammed med bombturban

      (Citera)  (Svara)

    Jazz

    2008, 22 april kl 08:47

  10. Jazz. Tack för upplysningen om Jordanien. Så blev Seidenfaden åtalad, redaktören som är motståndare till Jyllands-postens publiceringar.

    Nu väntar vi bara på att de åtalde utlämnas till de jordanska myndigheterna genom Interpol.

      (Citera)  (Svara)

    Lars

    2008, 22 april kl 17:09

  11. Lars: ”Nu väntar vi bara på att de åtalde utlämnas till de jordanska myndigheterna genom Interpol.”

    Först trodde jag att det tredje världskriget stod på lut, och som jag i så fall frivilligt hade anmält mig till, men blev lugnare när jag läste följande:

    ”Interpols stadgar tillåter inte att organisationen engagerar sig i brott som inte överskrider gränserna mellan flera medlemsstater, eller i brott som har politisk, militär, religiös grund.”
    http://sv.wikipedia.org/wiki/Interpol

      (Citera)  (Svara)

    Christer Eriksson

    2008, 22 april kl 17:50

  12. Lars !
    När de fällande domarna avkunnats i Amman står sannolikt du och Gert Wilders på tur.
    Till skillnad från danska och holländska myndigheter tvekar inte svenska att utvisa och utlämna misstänkta till länder som bryter de mänskliga rättigheterna.

      (Citera)  (Svara)

    RURIK

    2008, 22 april kl 18:03

  13. RURIK

    Den dagen som svenska myndigheter utlämnar Lars till en fascistisk diktatur, vilket i och för sig inte ens hände under Hitlers glansdagar, då får vi lov att återuppleva RIA och sedan kan Jordanien få smaka på JAS, Boforskanoner och andra vapen från ett land som har Europas största krigsindustri efter England och Frankrike.

      (Citera)  (Svara)

    Christer Eriksson

    2008, 22 april kl 18:11

  14. Christer Eriksson: Svenska myndigheter överlämnade en del norska motståndsmän till norska myndigheter och därigenom indirekt till Gestapo under kriget.
    De flesta blev avrättade av tyskarna.
    Ett stort antal judar som nekades asyl i Sverige under kriget hamnade så småningom i Auschwitz.

      (Citera)  (Svara)

    RURIK

    2008, 22 april kl 18:24

  15. RURIK

    Om det du säger är sant vill jag gärna veta mer om det. Däremot vet jag att många svenska officerare på den tiden var nazister, det låg tydligen i tidsandan. Min gamla far var stationerad i Limhamn i Malmö under kriget och fick vid ett tillfälle order att skjuta ner ett amerikansk bombflyg som hade förvillat sig över Malmö. Befälet skrek åt honom att skjuta men han nekade bestämt med hänvisning till att ”det är ju våra vänner” varpå befälet putte undan honom och skulle skjuta ner det själv. Farsan slog då till honom på käften så han svimmade av. Påföljden blev en månads fängelse för min gamla far, men det var det värt.

      (Citera)  (Svara)

    Christer Eriksson

    2008, 22 april kl 18:37

  16. Christer Eriksson: Utvisningen av norrmän debatterades en del i samband med att Jan Guillou gav ut ”Den hedervärde mördaren” 1990 och avvisningen av judarna har återkommit i media med jämna mellanrum under årens lopp.
    Maria-Pia Boetsius bok ( tror det var -91) genererade också en omfattande debatt.
    Tyvärr är mitt klipparkiv i oordning så det är f n inte möjligt att ange exakta referenser.
    Annars kan jag rekommendera en bokserie på Probus förlag om andra världskriget från svenskt perspektiv.

      (Citera)  (Svara)

    RURIK

    2008, 22 april kl 19:04

  17. RURIK

    Anledningen till att jag avkräver bevis är att jag inte har sett några själv, däremot känner jag flera norrmän som säger att deras föräldrar hatar svenskar för deras feghet under kriget. Först trodde jag att det berodde på landstransporten av tyskar via Sverige, men min far, som själv var kaptensbefäl under kriget, har berättat historier om hur andra befäl ville alliera sig med tyskland. Det enda som räddade min egen far från ett ännu värre straff var hans befälsgrad.

      (Citera)  (Svara)

    Christer Eriksson

    2008, 22 april kl 19:14

  18. Christer Eriksson: Angående allierade kränkningar av svenskt luftrum 1943-45.
    Tiotusentals allierade bombplan flög avsiktligt i svenskt luftrum under dessa år på väg till eller från angrepp mot tyska mål.
    Svenskt luftvärn beslöt regelmässigt dessa plan men träffade nästan aldrig då planen flög för högt.
    Så protesterade man i London och de allierade avvisade protesten.
    I praktiken accepterade den svenska regeringen överflygningarna men ville hålla skenet uppe gentemot tyskarna.

      (Citera)  (Svara)

    RURIK

    2008, 22 april kl 19:21

  19. Rurik

    Att det fanns en stor grad av nazism och rastänkande på den tiden är ett faktum men frågan är om vi har gjort upp med vårat förflutna på samma sätt som Norge har gjort i samband med Quisling-affären?

      (Citera)  (Svara)

    Christer Eriksson

    2008, 22 april kl 19:28

  20. Christer Eriksson: Norrmännens föräldrar var efter den 9:e april 1940 avskurna från information om vad som hände i eget land och i omvärlden. Många rykten florerade självsagt.
    Nästan 100 000 norrmänn dömdes som landsförrädare efter kriget. Regeringen borde ha ställts inför riksrätt men skonades av politiska skäl.
    Dessutom bröt man Karlstadstraktaten med Sverige och försatte oss i ett hopplöst strategiskt läge. Men avvisningarna av judar skedde även före kriget .

      (Citera)  (Svara)

    RURIK

    2008, 22 april kl 19:33

  21. RURIK

    Jag försöker bara finna en förklaring på varför Sverige under de sista 20 åren har upplevt både Ny demokrati och Sverigedemokrater, emedan Norge inte har visat några som som helst sådana politiska tendenser?

      (Citera)  (Svara)

    Christer Eriksson

    2008, 22 april kl 19:39

  22. Christer Eriksson: Endast ett fåtal svenskar var nazister.
    Men den svenska regeringen förde en framgångsrik politik som syftade till att hålla Sverige utanför kriget utan att uppge vår självständighet.
    Inget land gick i krig mot Hitler-Tyskland av moraliska eller etiska skäl.
    ( Storbritannien och Frankrike gjorde det av maktpolitiska skäl)

      (Citera)  (Svara)

    RURIK

    2008, 22 april kl 19:39

  23. Christer Eriksson: I Norge finns Fremskrittspartiet som f n ligger över 20% i opinionsmätningarna.
    Politiskt ligger det till höger om Sd.
    I Danmark finns Danskt Folkeparti som ligger ändå ett stycke till höger på ca 13% .

      (Citera)  (Svara)

    RURIK

    2008, 22 april kl 19:45

  24. RURIK

    Jag försvarar också den svenska neutraliteten under andra världskriget, tycker själv att det var riktigt att hålla sig undan kriget. Så länge vi hade ett försvar som baserade sig på hästar för att flytta kanonerna, så hade vi inget alternativ.

      (Citera)  (Svara)

    Christer Eriksson

    2008, 22 april kl 19:48

  25. RURIK

    Ja, det är är helt riktigt att danskt folkeparti har en speciell retorik, men den retoriken existerar inte i fremskrittspartiet i Norge som främst exponerar sig som ett nyliberalt alternativ.

      (Citera)  (Svara)

    Christer Eriksson

    2008, 22 april kl 19:52

  26. RURIK

    Vi får nog erkänna att vi har lämnat den ursprungliga frågan huruvida Sverige utlämnar Svenska medborgare till andra diktaturer, och det skedde nog inte ens under Hitlertyskland.

      (Citera)  (Svara)

    Christer Eriksson

    2008, 22 april kl 19:59

  27. Christer Eriksson: Fremskrittspartiets fanesak är motståndet mot invandring och invandrare.
    Då man aldrig tillåtits delta i någon regering har man inte fått samma inflytande som Dansk Folkeparti men retoriken är väl på spetsad som den Dansk Folkeparti presterar.

      (Citera)  (Svara)

    RURIK

    2008, 22 april kl 20:00

  28. RURIK

    Det är möjligt att du känner till den saken bättre än mig , det enda jag vet är att den norska konstitutionen från 1814 hämtade sin inspiration från upplysningstidens frihetsbegrepp.

      (Citera)  (Svara)

    Christer Eriksson

    2008, 22 april kl 20:08

  29. Christer Eriksson: Före kriget gjorde Sverige långt ifrån så stora eftergifter gentemot tyska krav som den nuvarande svenska regeringen f n gör gentemot de muslimska ländernas anspråk på inblandning i interna svenska angelägenheter.
    Skillnaden är naturligtvis att vi nu har uppemot 5% muslimer som en del av det svenska samhället.
    Så många nazister fanns det aldrig under kriget även om många svenskar kände sympati för Tyskland , ofta av historiska skäl.

      (Citera)  (Svara)

    RURIK

    2008, 22 april kl 20:08

  30. RURIK

    Jag säger bara hur det såg ut i den svenska officerskåren. Det finns exempelvisvis åtskilliga vittnesuppgifter om hur civila räddade norrmän över gränsen. Men om din fråga berör dagsläget, så är det en politisk fråga.

      (Citera)  (Svara)

    Christer Eriksson

    2008, 22 april kl 20:16

  31. Christer Eriksson: F n tror jag inte att den svenska regeringen är beredd att utlämna svenska medborgare till Jordanien men 1937 fanns det inte en människa som kunde föreställa sig att tyskarna skulle inleda likvidering av judar med industriella metoder bara 5 år senare.
    Men varningslamporna borde ha tänts. Det gjorde de inte.

      (Citera)  (Svara)

    RURIK

    2008, 22 april kl 20:23

  32. RURIK

    Jag anser också att Irakflyktingar borde fördelas bättre över hela världen, än att Sverige ska vara hela världens dåliga samvete. Om det är det som du vill komma fram till.

      (Citera)  (Svara)

    Christer Eriksson

    2008, 22 april kl 20:25

  33. Christer Eriksson: Eller ta den beryktade svenska eftergiftspolitiken de första krigsåren.
    Den var också omöjlig att förutse 1937.

      (Citera)  (Svara)

    RURIK

    2008, 22 april kl 20:33

  34. Christer Eriksson: Ser att exemplet med nazisternas utrotningsläger kan missförstås.
    Min poäng är att det som vi anser för omöjligt faktiskt kan ske och fortare än vi anar.

      (Citera)  (Svara)

    RURIK

    2008, 22 april kl 20:37

  35. RURIK

    Om vi nu exempelvis skulle lyssna på SD’s argument och handla därefter, ville vi då få behålla våra värden och friheter? Religionsfriheten vill då försvinna i samma stund som man inte tillåter exempelvis Islam. Ett samhälle som byggs upp utifrån en kristen värdegrund vill knappast ha något till övers för religionskritik och därmed yttrandefriheten. Dessutom vill den svenska rasåtskillnaden gentemot andra folkgrupper strax delas upp i interna rasskillnader mellan svenskar som bidrar till den svenska rasens fortlevnad, och homosexuella, kvinnor i karriären, och andra att riskera att hamna utanför och de mänskliga rättigheterna blir ett minne blott. Vad har vi då kvar?

      (Citera)  (Svara)

    Christer Eriksson

    2008, 22 april kl 20:41

  36. Rurik skrev:
    — Min poäng är att det som vi anser för omöjligt faktiskt kan ske och fortare än vi anar. —

    Det är bra att inte vara naiv. Men det är också bra att se positivt. Mycket negativt kommer kanske aldrig till skott då?
    Eller är jag naiv nu? :-)

      (Citera)  (Svara)

    Cecilia

    2008, 22 april kl 20:44

  37. Christer Eriksson: Om Sd sedan satt i riksdagen och opinionsmätningarna förutsåg en ren Sd-majoritet efter nästa val skulle också jag känna mig olustig till mods. Ett mera sannolikt scenario är att Obama vinner presidentvalet och avvecklar USA`s utrikespolitik samt återgår till den klassiska amerikanska isolationismen.
    Då kommer det muslimska trycket på Europa att öka mycket kraftigt.
    Hur kommer Sverige att reagera? (Och EU ?)

      (Citera)  (Svara)

    RURIK

    2008, 22 april kl 20:57

  38. RURIK

    Jag är helt övertygad om att du och jag delar samma uppfattningar gentemot Islam, men min uppfattning är att vårat samhälle skulle inte skilja sig från den muslimska världen av idag om Sverigedemokraterna fick styra.

      (Citera)  (Svara)

    Christer Eriksson

    2008, 22 april kl 21:01

  39. RURIK: ”Hur kommer Sverige att reagera? (Och EU ?)”

    Du ställer en mycket intressant fråga.

      (Citera)  (Svara)

    Christer Eriksson

    2008, 22 april kl 21:04

  40. RURIK

    Själv hoppas jag på MCcain. Jag är inte helt enig i att USA bedriver en cowboypolitik. Jag menar att det är bättre att ha ett kavelleri som skyddar oss mot indianerna än ingenting alls!

      (Citera)  (Svara)

    Christer Eriksson

    2008, 22 april kl 21:12

  41. Christer Eriksson: Kan inte förstå att du jämställer Sd`s politik med förtrycket i t ex Iran eller Afganistan under talibanregimen.
    Också i Somalia och Sudan är förtrycket bland muslimerna på en nivå som vi inte sett maken till i Europa sedan Hitlers och Stalins dagar om ens då.
    Har måste du förklara dig !

      (Citera)  (Svara)

    RURIK

    2008, 22 april kl 21:18

  42. Cecilia :
    Har skrivit en kommentar till dig som sitter i spamfiltret.
    Du har rätt i att mycket av det som kan befaras inte kommer att ske och därför är i varje fall jag försiktig med att fastslå vad som ska göras.
    Men vi är eniga i att det finns en del problem och det blir ju upp till var och en att försöka bedöma hur allvarliga de är.

      (Citera)  (Svara)

    RURIK

    2008, 22 april kl 21:31

  43. RURIK

    Min poäng är att SD hotar samma värden och rättigheter som du och jag försöker beskydda. Konsekvensen av SD’s politik visar sig först när deras partiprogram ska omformas i verkligheten. Så var fallet med Ny Demokrati för snart 20 år sedan. Det finns inga ideologiska skillnader mellan dessa partier. Det visade sig att att den enda substansen i Ny Demokrati bestod av ett förakt för alla andra människor som inte hade möjlighet eller vilja att bidra till den svenska rasens fortplantning, och det blev för mycket för varje människa som äger en humanistisk livsåskådning, och just därför försvann dem ganska snabbt efter nästa val. Idag är dem tillbaka och har lärt sig av misstagen genom att bara presentera den del av sitt partiprogram som vi kan relatera vår fruktan till.

    Det innebär inte att jag försvarar några andra religiösa grupperingar, utan tvärtom, vi måste fortsätta att bygga ett samhälle som förhåller sig helt neutralt till religiösa irrläror.

      (Citera)  (Svara)

    Christer Eriksson

    2008, 22 april kl 21:37

  44. RURIK

    Jag fasar också mest för för att våra poltiker gör eftergifter som dem inte har vårat mandat för, och som inte stämmer överens med konstitutionen, men ser ändå att det sker en positiv förändring idag med många av på högsta nivå där våra värsta farhågor faktiskt tas på allvar.

      (Citera)  (Svara)

    Christer Eriksson

    2008, 22 april kl 21:42

  45. RURIK. Det finns ingen kommentar från dig i spamfiltret. Jag kan ha gjort ett misstag när jag tömt filtret vilket denna dag sker i ny och nedan eftersom det är en otrolig spamtrafik.

      (Citera)  (Svara)

    Lars

    2008, 22 april kl 21:44

  46. Rurik:
    Ibland räcker inte försiktig… problem kan t o m uppstå ur försiktighet… ”Missförstå” mig rätt nu ;-)

    Sen skrev du:
    — Christer Eriksson: Kan inte förstå att du jämställer Sd`s politik med förtrycket i t ex Iran eller Afganistan under talibanregimen. —
    Dogma och totalirism är i min värld alltid Nej, nej. Oavsett förtecken, förutsättningar,”smyg-mjukt demokratisk eller va’ vete fanken vad man allt kan hitta på för att rättfärdiga. Dogma är fascism. För mig. I vilka kläder som det än har…

      (Citera)  (Svara)

    Cecilia

    2008, 22 april kl 21:45

  47. PS. Dogma och fascism innebär förakt. Och rädsla. Tror jag. Frånvaro av acceptans. Makt. Åsså rädsla igen…

    Då ingår även ”jag har rätt och vet vad som är bra”.

    Nä..hä. Det är väl så långt ifrån det västerländska samhället och vad som ingår av demokrati, yttrandefrihet, tolerans etc.

    Att sen naivitet finns – ja, det är väl en helt annan sak och bör både ”ses” och hanteras annorlunda än. Vem det än gäller… :-)

      (Citera)  (Svara)

    Cecilia

    2008, 22 april kl 21:52

  48. Christer Eriksson: Vi är överens om att religion är en privatsak och att statsmakten ska hålla sig undan allt vad religion heter.
    Men islam är i första hand ett samhällssystem som utmanar vårt eget och som varje muslim är skyldig att försöka införa istället för vår nuvarande demokrati. De anser dessutom att de fått denna uppmaning från Gud.
    Kan inte se att några av Sd`förslag kan jämföras med detta.
    Dessutom måste man i politik beakta de relativa styrkeförhållandena. Sd har stöd av 3% av svenskarna.

      (Citera)  (Svara)

    RURIK

    2008, 22 april kl 21:57

  49. PPS. Gäller i högsta grad SD! Visst är de lika t ex talibanerna. National-dogma och ”jag har rätt” :-)
    T ex.

      (Citera)  (Svara)

    Cecilia

    2008, 22 april kl 21:58

  50. Cecilia :
    Sänder det förkommna inlägget på nytt.

    Du har naturligtvis rätt i att det finns mycket positivt som också kommer att ske men när jag kan inte låta bli att oroa mig lite för Lars.
    Tycker att vi är skyldiga honom en hel del och kunde inte låta bli att skicka en förtäckt varning och så var det hela igång.

      (Citera)  (Svara)

    RURIK

    2008, 22 april kl 22:07

  51. RURIK

    Islam är ett samhällssystem endast i muslimska länder, som tur är, inte hos oss. Det handlar bara om att ställa krav på invandrare, som jag ser det, Det som är utmärkande för människan, och som har gjort att vi har överlevt genom tiderna, är just anpassningsförmågan. Och araber är lika mycket människor som alla andra och äger samma anpassningsförmåga.

      (Citera)  (Svara)

    Christer Eriksson

    2008, 22 april kl 22:11

  52. Cecilia :
    Visst vet du hur kvinnorna har det i t ex Iran.
    Menar du på fullt allvar att Sd`s politik skulle göra ditt liv lika outhärdligt om de fick makten i Sverige.
    Eller om de får 10-20% som deras systerpartier har i Danmark och Norge?

      (Citera)  (Svara)

    RURIK

    2008, 22 april kl 22:16

  53. Bäste RURIK,

    Mot dumheten kämpar du och jag förgäves!

      (Citera)  (Svara)

    Pinpoint

    2008, 22 april kl 22:20

  54. RURIK,

    Jag beundrar ditt tålamod och din uthållighet i kampen mot förstockade hjärnor!

      (Citera)  (Svara)

    Pinpoint

    2008, 22 april kl 22:23

  55. Christer Eriksson: OM Sverige blir ett muslimskt land ( d v s att majoriteten av medborgarna är muslimer )
    blir det ett samhällssystem även hos oss.

      (Citera)  (Svara)

    RURIK

    2008, 22 april kl 22:24

  56. Pinpoint

    En herrelös hund behöver bara finna sin matte, som kan ge trygghet och beskyttelse, men det verkar som din egen matte har gett sig av?

      (Citera)  (Svara)

    Christer Eriksson

    2008, 22 april kl 22:24

  57. Rurik:
    Ditt förkomna inlägg var ju inte så annorlunda än det du skrev sen. Jag hade förväntat mig en lång utläggning :-) .

    För övrigt – dogma har olika utfall beroende på kultur och situation, men den grundläggande fuktionen är väl densamma?
    Och du är ju den som brukar varna för framtida excesser, eller hur?

      (Citera)  (Svara)

    Cecilia

    2008, 22 april kl 22:27

  58. PS. Och jag ogillar alla, oavsett tid, kultur, etc.
    Samma fuktionen. Obehaglig.

      (Citera)  (Svara)

    Cecilia

    2008, 22 april kl 22:28

  59. RURIK

    Jag är ingen profet

      (Citera)  (Svara)

    Christer Eriksson

    2008, 22 april kl 22:29

  60. Pinpoint :
    Vi har alla olika åsikter som du själv skrev häromdan och därför kan det ibland vara viktigt att förklara saker från olika utgångspunkter och synvinklar.
    Tack annars för din uppmuntran!

      (Citera)  (Svara)

    RURIK

    2008, 22 april kl 22:31

  61. RURIK

    Som jag sa så existerar det inga väsentliga skillnader i våra värderingar..

      (Citera)  (Svara)

    Christer Eriksson

    2008, 22 april kl 22:34

  62. PPS. Jag är glad för att Rurik inte har makten i Sverige. Skulle nog lika Iran på sitt sätt då kanske? Dvs, ”Jag har rätt”. Eller…? ;-)

      (Citera)  (Svara)

    Cecilia

    2008, 22 april kl 22:34

  63. Christer Eriksson: Men muslimerna har en profet och han har förklarat vad som är varje muslims skyldigheter.
    Muslimerna tror också på detta så länge de är muslimer och därför vet vi vad som kommer att ske när de blir i majoritet i vårt land.
    Dessutom har vi 1400 års historia att att luta oss mot när vi ska bedöma om detta är sannolikt eller inte.

      (Citera)  (Svara)

    RURIK

    2008, 22 april kl 22:38

  64. RURIK: ”Muslimerna tror också på detta så länge de är muslimer och därför vet vi vad som kommer att ske när de blir i majoritet i vårt land.”

    Jag vill inte underblåsa några problem men det finns en del människor som gärna överdriver problemen. Tanken om jordens undergång ligger latent i vårt undermedvetande.

      (Citera)  (Svara)

    Christer Eriksson

    2008, 22 april kl 22:42

  65. Christer Eriksson: Vi är eniga om ganska mycket.
    Däremot gör vi ofta olika bedömningar.

      (Citera)  (Svara)

    RURIK

    2008, 22 april kl 22:42

  66. RURIK

    Jag kan bara uttrycka mina egna åsikter, det vore ohederligt annars, men jag kan lova dig att om det kommer en dag då vi måste slåss för vår frihet då kommer vi att stå på samma sida.

      (Citera)  (Svara)

    Christer Eriksson

    2008, 22 april kl 22:46

  67. Christer Eriksson: Ett muslimskt Sverige kommer inte att föra till jordens undergång.
    Det kommer däremot att förändra vårt samhälle på ett radikalt sätt , ungefär som om vi hade infört nazism på 30-talet.
    Vissa kommer att vinna på det och andra kommer att förlora.
    Nu är jag inte så förtjust varken i nazism eller islam så jag föredrar vår gamla hederliga skendemokrati, trots allt.

      (Citera)  (Svara)

    RURIK

    2008, 22 april kl 22:51

  68. RURIK,

    Okunskap är mänsklighetens största gissel men det är inte det värsta. Det värsta är oviljan att skaffa sig kunskap i dryga tron att man redan har den.
    När jag märker att vissa personer som ger sig in i debatten saknar elementära kunskaper om världen och kommer med grundlösa absurda påståenden som de tror är genialiska, blir jag trött och känner att det inte är någon idé att försöka föra en vettig diskussion med dem. De är inte mottagliga för kunskap. Så…
    ”Låt dem hållas”!

      (Citera)  (Svara)

    Pinpoint

    2008, 22 april kl 22:57

  69. RURIK

    Jag förstår fortfarande inte ditt domedagstänkande eftersom du använder ordet ”om” hela tiden. Vem kan förutse någonting egentligen, som en börsmäklare?

      (Citera)  (Svara)

    Christer Eriksson

    2008, 22 april kl 22:59

  70. Pinpoint :
    Måste medge att det känns tungt ibland men min erfarenhet är att det alltid är till någon nytta.
    Åsikter är som spikar-lätta att slå i och svåra att dra ut,så man får inte vänta sig omedelbara resultat i alla lägen.
    Dessutom är ju detta ett konstprojekt så jag vill gärna bidra efter min förmåga.

      (Citera)  (Svara)

    RURIK

    2008, 22 april kl 23:08

  71. Pinpoint:
    Håller med. :-)

      (Citera)  (Svara)

    Cecilia

    2008, 22 april kl 23:09

  72. Christer Eriksson: Ditt sista inlägg baserar sig på en oriktig och godtycklig karaktäristik du har tagit dig friheten att göra. Den kan inte bemötas då den inte representerar något jag givit uttryck för ikväll. Och därmed får jag önska alla en riktigt GOD NATT !

      (Citera)  (Svara)

    RURIK

    2008, 22 april kl 23:20

  73. RURIK,

    Din inställning är hedervärd.

    De personer som du debatterar med ser uppenbarligen ingen skillnad mellan den muslimska och västvärlden. Att försöka få dem att se skillnaden är som att försöka få en blind person att se skillnaden mellan svart och vitt.
    Måhända att dina opponenter har synen i behåll men de är av allt att döma blinda i hjärnan!

    Ps Till deras fördel kan jag säga att de trots allt behövs för konstprojektets fortlevnad.

      (Citera)  (Svara)

    Pinpoint

    2008, 22 april kl 23:23

  74. RURIK

    Om ”om” inte representerar din ståndpunkt så kan vi gärna fortsätta diskussionen?

      (Citera)  (Svara)

    Christer Eriksson

    2008, 22 april kl 23:24

  75. Habacuc, är inte det ett avsnitt i gamla testamentet? ….Jo, på sidan 1615 i SOU 1999:100 (visst är det lite komiskt att bibeln är en Svensk Offentlig Utredning) börjar texten om profeten Habackuk. Knappast en slump att konstnären valt detta namn. Så här börjar profetens klagan:
    Hur länge, Herre, skall jag ropa
    utan att du lyssnar
    kalla dig till hjälp mot våldet
    utan att du griper in?
    Varför låter du mig bevittna ondskan?
    Hur kan du åse förtrycket?

      (Citera)  (Svara)

    PerOla Axelsson

    2008, 23 april kl 11:00

  76. PerOla. Konstnären uppger att han använde sig av namnet i en poesifestival och att han sedan behållit den gamle profetens namn som artistnamn.

      (Citera)  (Svara)

    Lars

    2008, 23 april kl 11:32

  77. Cecilia!

    Jeg er rimelig træt af alle de smileys, du benytter dig af. Det virker ubegavet at benytte så mange smileys.

      (Citera)  (Svara)

    Politisk korrekt

    2008, 23 april kl 11:38

  78. Sveriges import av Mus-Lim är inte bara av ondo!

    Det leder till fler arbetstillfällen på Säpo. Sveriges rekordhöga import av Mus-Lim under de senaste två åren är ett viktigt inslag i Mesalliansens sk Arbetslinje, som bl a går ut på att skapa fler arbetstillfällen.
    Läs nedan:

    Säpo får 100 miljoner extra

    13 April 2008: Rapport kan i dag avslöja att regeringen skjuter till 100 miljoner kronor till Säpo.
    Regeringen vill satsa ytterligare resurser på säkerhetspolisen och skjuter därför till ytterligare pengar.
    Istället för budgeterade 790 miljoner kronor för 2008, så tillförs nu ytterligare 100 miljoner kronor.
    -När det gäller terrorism och extrema faror är det direkta hotet inte särskilt stort. Möjligen kan det finnas hot mot utländska intressen. Däremot finns det risk att Sverige i det internationella samfundet kan utnyttjas som bas eller för planering eller att det finns individer som agerar i internationella nätverk, säger justitieminister Beatrice Ask.
    Hotbild förändras snabbt
    Pengarna ska bland annat användas för att samla in mer underrättelseinformation. Beatrice Ask menar att händelsen kring konstnären Lars Vilks skulptur av profeten Muhammed som rondellhund, visar hur snabbt en hotbild kan uppstå.
    Sedan år 2000 har Säpos budget ökat med närmare 65 procent. Mycket har gått till att öka personskyddet.

    http://www.svt.se/svt/jsp/Crosslink.jsp?d=22620&a=1112636&lid=is_search527895&lpos=1&queryArt527895=s%E4po&sortOrder527895=3&doneSearch=true&sd=47225&from=siteSearch&pageArt527895=0

      (Citera)  (Svara)

    Skämt åsido

    2008, 23 april kl 14:01

  79. Pinpoint :
    Angående gårdagens diskussion;
    Problemen orsakas i det ena fallet av ett ångestfyllt förhållande till aggresiva personlighetsdrag.Härigenom blockeras förmågan att bedöma maktförhållanden. I det andra fallet handlar det om en äkta ”idé fix” – tanken att idéerna av egen kraft skulle kunna styra och förklara världen. Det ser alltså ut som om du har rätt.
    Å andra sidan kan man väl säga att diskussionen verkade i klargörande riktning – en kvalité som kännetecknar just detta konstprojekt !

      (Citera)  (Svara)

    RURIK

    2008, 23 april kl 19:02

  80. RURIK

    Det jag uppskattar mest hos dig är din sakliga ton och behagliga debattstil, däremot är jag inte alltid enig i dina slutsatser. I en debatt så är det endast argumenten som ska bedömas utifrån sin relevans och beviskraft. En person som inte själv deklarerar sin ståndpunkt, och anger skälen för sin hållning, utan kommenterar personen i stället för argumenten är ingen debattör utan en pajkastare som inte kan skilja på sak och person, och ofta sker det i ren frustration över att inte kunna försvara sin egen tes med trovärdiga argument.

      (Citera)  (Svara)

    Christer Eriksson

    2008, 23 april kl 19:48

  81. Politiskt korrekt:

    Ledsen om min Smiley-användning irriterar dig.
    Man kan finna flera möjliga förklaringar till den – Smiley-användningen alltså:
    • Jag är lat och orkar inte skriva så långt och förklara.
    • Jag tror andra är korkade och inte förstår när jag skämtar.
    • Jag är korkad.
    • Jag är en glad person, som ser humor i det mesta.
    Antagligen stämmer alltihop :-) .
    Men jag ska skärpa mig och försöka sluta. Och försöka bli lite mer seriös och begåvad istället.

    Men varför blir du irriterad egentligen? Undrar jag förstås.

      (Citera)  (Svara)

    Cecilia

    2008, 23 april kl 19:49

  82. Lars Hedegaard om retsagen i Jordan:

    …..Allerede i 2006 bemærkede en af verdens førende islam-kendere, Bernard Lewis, at de voldsomme reaktioner på Muhammed-tegningerne rundt om i den muslimske verden måtte betyde, at islams herskere nu betragter Europa som koloniseret område. Som en del af Islams Hus, hvor sharia-loven gælder, og hvor indbyggerne derfor ikke har ret til at leve efter menneskeskabte love og forfatninger…..

    http://www.sappho.dk/Den%20loebende/strube.html

      (Citera)  (Svara)

    Arn

    2008, 23 april kl 20:37

  83. Kære Cecilia

    Du kan naturligvis benytte alle de smileys, du har lyst til. ;)

      (Citera)  (Svara)

    Politisk korrekt

    2008, 23 april kl 20:51

  84. :)

      (Citera)  (Svara)

    Politisk korrekt

    2008, 23 april kl 20:52

  85. RURIK,

    …skulle också vilja säga några ord om MINNET och dess avgörande betydelse för utformningen av personligheten och för de åsikter man lägger sig till med; en aspekt som man inte sällan glömmer.
    Jag har arbetat med en viss sorts hjärnskadade männsikor som har begränsad förmåga att lära sig saker men framförallt att komma ihåg saker. De upprepar samma misstag gång på gång och som vårdare måste man ständigt påminna dem om att göra rätt sak. Ett tjatigt arbete med andra ord.
    Min erfarenhet av det arbetet har gjort att jag alltid försöker bedöma andra människors hjärnprestanda, ffa deras förmåga att minnas innan jag ger mig in i en avancerad diskussion med dem.

    Min tanke var inte att få dig att resignera utan jag ville bara uttrycka min beundran för din outtröttliga kämpalek och önskan att jag också ägde lite av det.

      (Citera)  (Svara)

    Pinpoint

    2008, 23 april kl 20:55

  86. Hej Lars,

    I samband med Vargas hundincident skulle jag vilja understryka en relativt urvattnad fraga inom konstvarlden. Kan konst kritiseras i enlighet med en moralisk uppfattning? Var gar gransen for hur konstnarer far upptrade? Finns det nagon grans?

    Tacksam for svar,

      (Citera)  (Svara)

    Christofer

    2009, 26 mars kl 01:06

  87. Hej Christofer. Du kan vara lugn för att konstvärlden med stor omsorg har moraliska intressen. Visserligen kan en konstnär göra saker som är moraliskt betänkliga men för att det skall bli något av det måste det bekräftas av konstvärlden. Konstvärldens moral är i det stora hela som i det övriga samhället men den lutar åt vänster. En måttlig vänstermoral är vad som gäller i konstvärlden.

      (Citera)  (Svara)

    Lars

    2009, 26 mars kl 08:32

Skriv en kommentar

Konst bloggar