Del 376: Den Teheranska Teatern
Som kanske någon lagt märke till har sidan utsatts för en Internetattack och under några timmar varit satt ur spel.
Känd för att uttala sig tvärsäkert i alla ämnen var det inte förvånande att Irans president Mahmoud Ahmadinejad också tar på sig rollen som konstrecensent. Han uppehöll sig framför allt vid tolkningen. Summa summarum fastslog han utan någon längre argumentation att det var sionisterna som låg bakom. Tydligtvis skulle dessa ha tagit kontroll över Nerikes Allehanda.
Bakom ett sådant uttalande kan man känna igen en inte oäven politiker som inte vill ha någon ”dansk tragedi”. ”Sionister” betyder enbart att den givne fienden blir utpekad. Ur Iransk synpunkt är det väl aldrig fel och resten av världen kan sucka som den önskar. Betydligt olyckligare blir Örebrodemonstranternas situation. Plötsligt blir de regimens förlängda arm i kampen mot sionister i Sverige. Under sådana omständigheter bör de avbryta sina vidare aktiviteter eller deklarera sitt avståndstagande från Förintelseförnekaren Ahmadinejad.
Jan Hjärpe manar till besinning i Aftonbladet. Professorn och islamologen har bland annat skrivit den högst läsvärda Sharia Gudomlig lag i en värld av förändring. Han menar att flertalet muslimer inte bryr sig om den beramade rondellhunden. Det verkar betryggande, har han rätt är det något som kan och bör uppmärksammas. Muslimer är inte några inflexibla varelser. Även om de inte direkt är förtjusta över sarkasmen över deras profet kan de enligt Hjärpe stå ut med den på samma sätt som andra religionsutövare får göra.
Som konstprojekt är det många som missförstår saken. Särskilt vanligt är att man ser teckningarna som konsten. Nu handlar det rätt lite om teckningarna och desto mer om mobil skulptur. President Mahmoud Ahmadinejad är onekligen en praktfull pjäs som både rör sig och talar. En skulpturdel som utför sitt förutsägbara rollparti som representant för den totala sanningen. Det är inte alltid lätt att få med sådana skådespelare.
Rondellhunden profeten Muhammed har tagit intryck av demonstrationsintresset och driver sin egen kampanj: Den goda viljan.

Här är den misslyckade fotbollen som släpptes ner till Afghanska barn. Man kan inte sparka på en fotboll som innehåller profetens emblem (självklart är den israeliska flaggan tillagd i efterhand, den sionistiska fienden kan inte vara med på läderkulan).

(självklart är den israeliska flaggan tillagd i efterhand, den sionistiska fienden kan inte vara med på läderkulan).
*hohoho*
En komplott av stora mått….
Är det månde sionisterna som attackerar din hemsida med? För är det egentligen inte de som är roten till allt ont? Tandvärk. Växtvärk. Dammtussar under sängen. Maginfluensa…..?
Konspirationsteorierna flödar i vanlig ordning bland islamamisterna…
/FS
Fröken Sverige
2007, 28 augusti kl 23:53
Det märktes tydligt ikväll att något var fel med din sida. Jag trodde först att det bara var tillfälligt. När det sedan fortsatte blev jag orolig. Som vanligt ringde jag TT, SVT och Sveriges Radio, samt DN och berättade att något var fel på din sida, och att det inte varit så förut. Men ingen rapporterade om det. När du nu uppdaterat har jag ringt upp dem igen, så att medier imorgon kan undersöka vad som hänt.
Jag är inte så teknisk, så jag tipsade om att ditt webbhotell imorgon kanske kan svara på vad som hänt. Eller vet du kanske själv vad som hänt om det bara varit ett stort intresse med normal överbelastning? Det har ju inte hänt tidigare. Om det var en riktad attack, vem är det som riktat attacken i så fall? Kanske Iran? I så fall kommer frågan i nytt ljus och då hotar Iran svensk yttrandefrihet. För jag tror inte att det är svenska muslimer som står för attacken.
P
2007, 28 augusti kl 23:58
P. Det var som sagt en attack, dosattack heter det väl. Min Internetman fick snabbt reda på detta och det blev åtgärdat.
Lars
2007, 29 augusti kl 00:10
För en gångs skull tycker jag Hjärpe har rätt i åtminstone en del av det han säger – och historien med flickan, som tyckte rondellhunden var lite söt, den var gullig.
TJ
2007, 29 augusti kl 00:15
Förra gången det var uppståndelse kring ett par muhammedteckningar var det Laila Freivalds och utrikesdepartementet som låg bakom nedstängningen av Sverigedemokraternas hemsida. Detta ledde sedan till hennes avgång. Yttrandefriheten finns nämligen inskriven i grundlagen och den tafsar man inte på.
Nu verkar det dödstyst på utrikesdepartementet. Undrar vad som sker där nu….
Profeten Micke
2007, 29 augusti kl 00:51
”JÖNKÖPING | Konstnären Lars Vilks, på senare tid känd för sina Muhammedteckningar, kommer att delta i folkkonstsymposiet.
Lars Vilks teckningar av profeten Muhammed som rondellhund anses så kontroversiella att de stoppats vid utställningar runtom i landet på grund av ”hotbilden”.
På måndagen framförde Iran en officiell protest till svenska ambassaden i Teheran, efter att tidningen Nerikes Allehanda publicerat en av Lars Vilks teckningar. Och för några veckor sedan vägrade konstskolan Gerlesborg i Bohuslän att visa bilderna eftersom man ansåg att hotbilden var för stor.”
”– Jag skulle helst se att länsmuseet köpte en av hans teckningar till samlingarna. De ligger i linje med symposiets ämne, om hur professionella konstnärer inspireras av folkkonsten.
Klart är att det blir en debatt öppen för allmänheten på onsdag kväll, då Lars Vilks kommer att delta.”
http://webnews.textalk.com/se/article.php?id=273097&context=
Jag vill också köpa en av dina teckningar, Lars! Men du får nog göra litografier av dem, så det blir flera av varje och till åtkomliga priser.
/FS
Fröken Sverige
2007, 29 augusti kl 01:28
Profeten Micke: De har sagt att det inte finns mer att prata om i frågan. Men samtidgt klargjorde de att våra lagar gäller här i Sverige.
”- Regeringen lägger sig inte i vad tidningar skriver. De lagar vi har i Sverige är de som gäller, säger Sara Malmgren, pressekreterare för utrikesminister Carl Bildt.
På UD anser man ärendet avslutat, och vill inte kommentera om säkerheten vid den svenska ambassaden i Iran höjts. ”
http://www.dn.se/DNet/jsp/polopoly.jsp?d=147&a=686034
Mer behöver inte sägas! Vi ska inte spela på gnällspikarnas fiol. De omättbara kravmaskinerna får sköta sig själva. De förtjänar inte mer uppmärksamhet i media.
Vi får inte göra detta till en jättegrej i media…då får ju islamisterna en massa som de kan släppa ner till mellanöstern och använda som underlag för att bränna ambassader och annat skit.
Teckningarna ska bara betraktas som konstverk – i ett öppet land, där vi ritar det vi vill. Dags att sluta mata trollen.
/FS
Fröken Sverige
2007, 29 augusti kl 01:34
[...] NE som hamnat i fokus medan huvudpersonen Lars Vilks får glida ut i periferin. Vilks verkar dock ta det hela med ro, men så är det ju precis som det borde vara. All konst värd namnet har nämligen ett liv [...]
Allotetraploid » Post Topic » Muhammedhunden nosar vidare
2007, 29 augusti kl 03:55
These drawings are clearly the work of an agent provocateur, possibly made on behalf of rogue elements in his countrys secret service. The artist should be prosecuted to the full extent of Ladonian laws!
Theo
2007, 29 augusti kl 04:53
Till TJ: Hjärpe? Vår egen Bagdad-Bob? Hans trovärdighet är långt under noll. Inget han har lyckats klämma ur sig har stämt med hur verkligheten ser ut, hans profjussorstitel till trots.
Skalman
2007, 29 augusti kl 07:26
”Ursäkta Herr Lundquist, men vilka äro bilderna man pratar om?” Svenska Dagbladet fortsätter sin farsartade – och hundbildslösa – grönköpingsföljetong om Lars Vilks konst. Medan man förklarar för oss enkla läsare hur den busige professorn vill skoja med konstvärlden framträder den egna elefanten i rummet allt tydligare. Idag hämtar man på SvD kultur andan till förmån för en nedtonad notis på nyhetssidan. Förmodligen ser man den Iranske Presidenten och därigenom Väktarrådets kritik som den yttersta bekräftelsen på att man handlat helt korrekt när man låtit lilla Oskarshamnstidningen, Expressen, Aftonbladet, så småningom DN kultur och slutligen Örebrotidningen Nerikes Allehanda ta smällen för den gemensamma friheten.
Genom sin lydnad och undfallenhet har man på SvD tydligt visat att man hedrar sin sjuttioåriga tradition och till fullo har förstått det totalitära islamistiska våldets budskap. Winston Churchill sammanfattade en gång formeln för eftergiftspolitik (appeasement), den gången inför det nazistiska barbariet:
An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last.
Profeten Bamse
2007, 29 augusti kl 08:38
Hej Lars.
Jag vill ge dig mitt stöd i publiceringsebatten. Jag önskar dessutom att fler tidningar, och andra fora, skulle publicera dina verk (eller delar av ditt verk, eller delta i ditt verk, hur man nu ska se på saken…).
Dock undrar jag hur tydligt du vill avgränsa saken till att vara en demokratifråga? Antalet kommentarer på din blogg växer för var dag, och flera av dem antyder sig ha andra skäl för att stödja dig än att värna demokratin. Visst kan man diskutera i vilken utsträckning någon ska ta seden dit han kommer, men det är en diskussion i vilken vi alla borde visa mer tolerans – till skillnad då från den aktuella yttrandefrihetsfrågan där vi intill desperation bör försvara vår frihet.
Så, i ljudet från den raljanta ton som börjar höras från bloggkommentarerna, frågar jag dig om du inte ännu en gång ska tydliggöra varför du gör som du gör?
Peter
2007, 29 augusti kl 09:28
Man kan ju undra varför muslimerna i Örebro är så känsliga? Den svenske talibanen Mehdi Muhammed Ghezali kom ju också därifrån.
Mikael
2007, 29 augusti kl 09:40
Mikael!
Det förpliktigar att leva i gnällbältet. Offerretoriken kanske stimuleras där;)
Germund
2007, 29 augusti kl 09:43
sött att ”fredens religion” har ett SVÄRD som emblem…..
eriande
2007, 29 augusti kl 10:43
Till TJ och Skalman, och för all del även Lars.
Synd att Lars just i dag väljer att köra en gammal rostig folkvagn när det står flera Rolls-Royce framkörda. I Aftonbladets artikel förlägger den hyllade riksprofessorn i Islamologi på sedvanligt manér skulden för uppviglade pöbelmassor och brända skandinaviska ambassader till den danska regeringen. JAN HJÄRPE torde vara landets absolut minst trovärdiga person när det gäller frågor som Islamism och Nazism. Hans livsgärning kan sammanfattas i förnekelse alternativt försvar (”förståelse”) av all form av islamism, nazism och antisemitism. Terror är aldrig terror. Inget ont existerar, bara vi säger det tillräckligt ofta. Etcetera. Av journalister aldrig ifrågasatt. Vilken lyx!
För oss som befinner oss i forskningsvärlden är en professorstitel framför allt en garanti för ett riktigt hårt pannben, viss finess vad gäller förmågan att söka forskningsmedel, ibland briljans men långt ifrån alltid trovärdighet eller ens hederlighet.
Göran E
2007, 29 augusti kl 10:44
Göran E
Du har rätt om Hjärpe, han är inte mycket att lyssna till i dessa frågor, det jag skrev i min tidigare post motsäger inte heller det.
TJ
2007, 29 augusti kl 11:02
Det är bra att få perspektiv på saker och ting. Förra gången en annan nations ledande politiker riktade kritik mot vad som skrevs i en svensk tidning var det Hermann Göring.
http://www.erixon.com/2/blogg070902.htm#12
TJ
2007, 29 augusti kl 11:45
Kära SION-PRODUKT-PROVOKATÖR!
etiketterar du dig ”KONSTNÄR”??? då rekommenderas att kommer tll mig och etikettera min PENxS som dina sanna flörfräders friälsrae alltså dvs du tar den i din hand som mest passande JUDISKA FÖRFALSKNARS HÖGST-AVGUDADE SYMBOLEN
Ekrem TOS; lawyer-interpreter
2007, 29 augusti kl 13:05
http://www.flickr.com/photos/12308673@N07/Dessa bilder är från demonstration på Sergels torg i stockholm den 28 augusti. Demonstrationen hölls till försvar av yttrandefriheten.
Vi Hekmatistpartiet är ett iranskt kommunistparti. Många av oss har varit tvungna att fly från Iran då vi velat utnyttja vår rätt till yttrandefrihet. Många av oss har också yttrat oss kritiskt om islam. Vi har hotats till livet för detta och riskerat dödsstraff för detta i vårt hemland. Det sorgligaste är att se att muslimer här i Europa utnyttjar demokratin och friheten till att hota den som kritiserar islam. Vi har hotats till livet i vårt hemland för kritik av islam och vi hotas här till livet för kritik av islam.Vi förstår vad du utsätts för.På grund av detta har du vårt helhjärtade stöd, vi beundrar ditt mod och sänder dig våra varmaste sympatier.
Hekmatistpartiet
2007, 29 augusti kl 13:20
En stor TAK fra Danmark, fordi du tør tegne Muhammed.
Andreas Müller
2007, 29 augusti kl 13:43
Aja baja Lasse, inget smarttänkt av dig att göra så här som du håller på med. Läste även att svenskens genomsnitt hjärna har krympt en del, det kan vara orsaken. Varför dra hit terorr till sverige undrar jag bara Lasse? de va väll inge bra gjort.
Mustafa bin alkuar
2007, 29 augusti kl 14:34
Hej Vilks! Jag har en jättebra teckningsidé till dig! Vad sägs om att göra en glad och färggrann teckning med rondellhunds-Muhammed, Elefant-Jesus och judesuggan tillsammans? Kanske kan de fira någons födelsedag med lite prinsesstårta, eller åka berg-och-dal-bana. ”Titta vad kul vi kan ha, bara vi koncenterar oss på något annat än vad som skiljer oss åt,” är budskapet. Det här är ju inte så provocerande som att exempelvis be dig rita en god Adolf Hitler som arbetar som volontär bland svältande i Nordkorea (som de förra provokationerna du nappade på), men ganska roligt ändå. I och för sig får du gärna rita den snälle Hitlern också.
Sköt om dig!
Marcus
Marcus
2007, 29 augusti kl 16:22
Att teckna Muhammed är inte juste, när nu det är så förbjuden som det helt uppenbarligen är enligt de islamiska lagar och regler.
Varje gång man gör det kränkar man en miljard muslimer! Se det är många. I Danmark betöd kränkningen – som utfördes med hjälp av Jyllands Postens Miuhammedteckningar – att en del varor bojkottades i de muslimske länderna. Enligt Hjärpe som kanske nog har läst Koranen (men uppenbarligen inte förstådd så mycket av innehållet) var den allvarliga bojkotten mot Danmark ett resultat av en stupid statsminister (Anders Fogh Rasmussen). Inte någonstans nämnar Hjärpe den härskara av 5 kollonne imamer som reste runt och hälte salt i såret med sina egna bilder av Muhammed. Teckningar som viste hur en hund (ingen rondellhund för all del) knullar Muhammed bagi, och en annan teckning som visiualiserar Muhammed som en pedofil mansgris. Det sista är ju ingen lögn, men bilden var kanske inte bra nog?
Det är så typiskt för våra mediala stjärnor på vänstreflügeln – såna som bl a professor Hjärpe, att ge ofret skulden och stryka förbrytaren med hårene. Låt oss nu bara hoppas på, även vi här i Sverige kan få torket ögonen gevalt så vi kan börja titta igen, för verkligheten är ju inte något som ses med blida ögon på här nordom Smygehug!
Öresundaren
2007, 29 augusti kl 16:27
Nerikes Allehanda:
”Den första anmälan som inkommit mot Lars Vilks teckning av Muhammed som rondellhund leder inte till någon åtgärd från justitiekanslern (JK).”
Samt..så uttalar sig givetvis
Helena Benauda (vars dotter var en av ”svenskarna” som råkade vara nere i Somalia på ”semester” mitt i kriget och fick hämtas med hjälp av UD), ordförande i paraplyorganisationen Sveriges Muslimska Råd och stöttar islamisternas demonstrationer utanför Nerikes Allehanda.
”Teckningen av suggan, som var ett svar på en artikel i Expressen, visade Vilk på sin hemsida och den publicerades också i Expressen.
– Man tangerar nu propaganda som har funnits i naziländer. Jag tror det är på sin plats att vi tar en ny diskussion med de ansvariga på Nerikes Allehanda, säger Benauda.”
http://www.na.se/artikel.asp?intId=1210246
Då Lars Vilks uttalat att det är okay att använda hans rondellhundsteckning, så föreslår jag att alla som har blogg eller en hemsida lägger ut den snarast och lägger till en länk med Vilks hemsida brevid bilden.
http://www.vilks.net/wp-content/uploads/2007/08/muh-hund-original-rondellliten.JPG
/FS
Fröken Sverige
2007, 29 augusti kl 20:37
”Samt..så uttalar sig givetvis
Helena Benauda (vars dotter var en av “svenskarna” som råkade vara nere i Somalia på “semester” mitt i kriget och fick hämtas med hjälp av UD), ordförande i paraplyorganisationen Sveriges Muslimska Råd och stöttar islamisternas demonstrationer utanför Nerikes Allehanda.
“Teckningen av suggan, som var ett svar på en artikel i Expressen, visade Vilk på sin hemsida och den publicerades också i Expressen.
– Man tangerar nu propaganda som har funnits i naziländer. Jag tror det är på sin plats att vi tar en ny diskussion med de ansvariga på Nerikes Allehanda, säger Benauda.””
hehehe. Snacka om att skjuta sig i foten, hon också. Hat/Propagandabilderna i många muslimska dagstidningar ligger hästlängder före i sin grovhet. Kanske fru Benaouda ska ta ett snack med sina fränder i andra länder och lära dem veta hut? *ASG*
Samtidigt som man skäller på vår yttrandefrihet och hur kosntnärer/journalister/vanligt folk använder den så accepterar man betydligt grövre vidrigheter från personer med samma religiösa tillhörighet utan vidare. Dubbla måttstockar på svenska. Taqiyya på arabiska.
Hur är det nu det står i Bibeln(inte för att jag är religiös): ”Du ser grandet i din broders öga men inte bjälken i ditt eget”.
Skalman
2007, 29 augusti kl 22:38
Vill bara säga heja! Fan, vilken löjlig figur profeten är. Det är Herren Sebaot också… Dock är du en modig man, och det är bara såna som kan förändrar världen till det bättre. Så rucka på kära du!
Helena Palena
2007, 30 augusti kl 13:00
sen kim oluyorsunda küçücük beyninle benim yüce efendim hakk?nda hakaret içeren karikatür bozuntusu karal?yorsun küçücük ku? beyninle insanl???n yarat?l?? sebebi olan yüce varl??a hakaret etmeye kalk?yorsun.seni yüce allah havale ediyorum in?aallah adi bir köpek gibi sürünerek havalayarak can verirsin seni lanetliyorum senin gibi adileri en kötü sözlerle lanetliyorum esfele sefilinde ?eytanlar?nla cay?r cay?r yanman? yüce rabbimden diliyorum
mustafa taktak
2007, 30 augusti kl 14:03
Hej fra Danmark
Du er i sandhed en modig mand. Jeg håber du klarer det pres fra ekstremisterne og den kulturracistiske svenske elite, som du utvivlsom må blive udsat for i fremtiden.
Bedste hilsner
/D
Daniel, Danmark
2007, 30 augusti kl 17:12
din idiot, du fördärvar landet. Gör det inte värre än det redan är.
Jaha!
2007, 30 augusti kl 18:02
What is the idea of this caricatura? What auther want say?
Xewre
2007, 30 augusti kl 18:23
fuck youi
mmlmù
2007, 31 augusti kl 09:52
can u make some shit for jews than i will see democracy in europe!
what is freedom of speech?
sertan y?ld?r?m
2007, 31 augusti kl 16:18
Good luck. Keep kickin’ asses
gg
2007, 31 augusti kl 17:50
En självmordsbombare kmr hälsa på tack vare dig.
Svensk
2007, 31 augusti kl 18:15
Muhammed som rondellhund? Jaha… & Ska det vara originellt eller? Lika originellt som ett stort plockepinn vid havet? Teckningar av Muhammed är lite klent för att vara originellt vid det här laget. Om rondellhundar har det tjatats senaste halvåret. Vad vill uppnås? Uppmärksamhet för egen del kanske? Får vi mer harmoni mellan olika länder och mellan folkslag i landet för det?
Jonas
2007, 31 augusti kl 18:31
Varför måste ni alltid hålla på med Islam?? De finns ju er egen religion, Kristendom eller Judendom eller 10000 andra religioner som ni kan hålla på med och ni väljer Islam….
Du är väl för dum att fatta att de finns extremister som hotar och dödar, men vänta… du är ju dum!!
Vill bara säga att jag har yttrandefrihet och jag tycker du är en idiot.
----
2007, 31 augusti kl 19:22
[...] to be three sketches. I cannot read Mr. Vilks website (Swedish?), but it looks like the others are here and here. This one is amusing, too. He also features a hook-nosed pig, supposed to represent a [...]
Pirate’s Cove » >>Americans Never Quit » A New Mohammed Cartoon
2007, 31 augusti kl 20:44
Är en vanlig svensk som inte tror på någon GUD!Men att ge sig på svaga i samhället och håna Religonen som är många miljoners enda tröst i världen är lägre än Glocalnet.Varför ger man sig inte på toppen i samhället och gör någon roligt med dom .Bush är väl lite ute att skoja med men där måste vara fler man kan ha skoj med .Och att komma flera månader efter med nya profet bilder är bara att kopiera någon annan som har fått stor plats i media .Men det är väl så man gör sig ett namn i världen i dag .Håna någon eller vara med i Robinson.
L E E
2007, 31 augusti kl 23:11
Bra jobbat, stå på dig Lars!
Kan inte förstå varför inte muslimer tänker längre än näsan räcker!! Deras reaktioner på en skämtteckning skadar dem så ofantligt mycket. Jag förstår inte deras inre stolthet att ingen får lov att skoja med dem, men dem tycker det är ok att bränna andra länders flaggor. Dem hade väl släppt en atombomb över Sverige om vi brännt en muslimflagga i Sverige inför en fotograf.
Det är en sak att en rubbad president från ett Kalle Anka land som Iran uttalar sig som han gör, men att lokala demonstrationer från svenska muslimer pågår, det övergår mitt förstånd. Visst har vi yttrandefrihet i Sverige, och den ska vi bevara, men det är just den som demonstationerna är emot!!
Ingen extremistisk religionsutövning är sund, men det finns ingen som är så osund som den muslimska. Den är idag nästan värre än kristendomen under sina värsta år under medeltiden. Nä, fy fan, att enskilda personer är vilseledda är en sak, men när organiserade sekter eller religioner spårar ur, då är det inte oskyldigt längre.
Återigen, fler modiga personer som Lars bibehåller / leder till ett mer liberalt samhälle. Tack Lars!
Observatör
2007, 1 september kl 01:35
Lars du er simpelhen et geni
Skønt med flere i kampen for ytrigsfrihed.
Hilsen dansk fan..
Søren
2007, 1 september kl 10:54
HELL ON YOU LARS VILKA gay ass
i don`t understand why every satan is towards slam
HVORFOR KAN I IKKE RESPEKTER VORES RELIGION I FUCKING MENNESKER DER IKKE HAR NOGET MENNING I LIVET GET LOST MAN.
AND FUCK YOU ALL WHO IS WHIT THAT WHORE CHILD
i think sweden was a good place but i was wrong. RACISME LAND = SWEDEN
og lars din bøsse fuck dig og din forbanede familie og hele din slægt håber du kommer i helved og bliver brandt igen og igen og for evigt din fucking stodder svans DØ MED DIG DØØØØØØØØØØØØØØØ DANSKER & SVENSKER = RACISTER fuck jer…
ALLAH BEVARE ISLAM
2007, 1 september kl 21:53
[...] till protesterna är att Lars Vilks inte är vem som helst, utan en före detta professor i konstteori. Han kan knappast klandras för [...]
Hur kan muslimerna bli så arga? « Under den lugna korkeken
2007, 1 september kl 23:39
Dear Lars
What breed of dog is it that you have attached the head to? It looks like some kind of terrier.
David
2007, 2 september kl 22:25
Vad jag förstår klagar i första hand inte de som massdemonstrerar på att muhammed avbildas. Istället klagas på att muhammed återges tillsammans med en hund. Intressantare vore annars avbildningar av muhammed direkt citerade från hans gärningar inom koranen. De hade provocerat mer då det finns oerhört mycket i koranen som direkt är att se som antidemokratiskt. Tex kränks religionsfriheten på ett oerhört stort antal ställen, uppmaning till avlivning eller konvertering, högre skatter för icke-muslimer etc. Likaså kränks det där med peodofileri men det är väl förbjudet att avbilda även fast det hämtas från en källa som inte är förbjuden.
I övrigt var Ernst J först i landet och E Thiel inköpare.
Berndt
2007, 3 september kl 07:20
Even if they do kill you, that is nothing compared to what you will face in the afterlife.
Muslima
2007, 3 september kl 20:51
@ Muslima
I can tell you what Lars will face in afterlife: he will meet GOD who will ask him what he did in his life and will hold him to account – and GOD will love him, as GOD loves every human, even you, Musilma, and every muslim, christian, pagan or follower of any belief because GOD is the father of ALL human beeings. That’s it!
Thom
2007, 4 september kl 13:13
You are drawing a caricature about *Muhammed S.A.. You can’t harm to Muhammed S.A. But This caricature leaves your under the responsibilty in the God peace. If, there,a bit the bilief to God on your heart. You can’t harm to the Moslems and the Islam. Merely, You harm to your life that after your death. It’s the mistake to decide, before the ISLAM recognize.By to draw one such caricature, you vomiting the your hatred.
basatefe
2007, 5 september kl 10:41
I think it’s frightening when an artist can’t make a piece without being threatened and I want to give you my support. Islam should be criticised just as much as any other religion.
Thank you for keeping the debate open.
Chairman
2007, 5 september kl 16:34
Shame on you Lars Vilks
Hamoudi
2007, 5 september kl 16:45
yttrande frihet måste även gälla det som muslimer anser stötande. yttande frihet är det viktigaste vi har i norden!
Lars..jag skulle vilja ha din autograf hur kan jag komma över den? snälla maila mig!
Mvh Daniel
danne
2007, 5 september kl 18:10
?? ?????? ?? ?????? ??? ??? ?????? ??? ??????
??? ??????? ?????? ???? ????? ?? ???? ??????? ???? ???????? ??????? ??????? ?? ????? ?? ???????? ???????? ????????? ??????? ???????? ????? , ???? ??? ?????????
?? ???????? ???? ??? ??? ???? ???? ?????
Heba
2007, 6 september kl 14:29
Det måste värma hjärtat hos Vilks att bli bejublad av så många antiislamister och smygrasister. Vilks håller på att göra om Salman Rushdis konsstycke: kan man bara skriva dåliga böcker får man se till att bli berömd genom att bli mordhotad.
Ynkligt att behöva kopiera Jyllandspostens fadäs för att skapa uppmärksamhet runt sin person. Ynkligt att förolämpa religösa människor i syfte att göra dem förbannade och sedan gömma sig bakom yttrandefriheten. Själv atteist kostar det mig inget att visa religösa människor respekt.
Lars
2007, 7 september kl 16:06
Jag hoppas verkligen du inte ger efter för dessa här hemska muslimer och terrorister. Vi bor i Sverige och då ska de rätta oss efter vår yttrandefrihet etc.
Jag röstar så klart på Sverigedemokraterna för de är det enda parti som vågar stå upp och säga hur det ser ut med invandringen här i vårt land.
Jocke
2007, 7 september kl 16:49
Kom på en sak: Varför inte Lars Vilks som JUDESUGGAN?
Nägon som kan rita?
Lars
2007, 7 september kl 17:12
När GP sa Alla ska med före valet var Allah med. Också. Såklart! Men så blev det inte. Det finns bara en Gud som är Allsmäktig oavsett om DEN kallas Allah eller Gud eller Budda eller Mohana eller Jiddi eller nåt annat dyrkande substitut. Rita en tjur o en kossa vetja som vilar sida vid sida under korkeken i godan ro som inte bryr sig särskilt mycket om korkade mäniskor som inte kan vara sams i det korta liv dom inte förstår att ta vara på. ”Män i skor”. Knasigt ord. Hade den skitviktiga profeten skor? Det skulle jag vilja veta. Svans har den. I alla fall nu. Raggen reser sig oxkså. Och med den minen sen. Den ser ut som en döende granruska. Alla’hahaha!
Ali
2007, 7 september kl 19:57
Ha sovit på saken.. Visst, idén med Vilks som judesuggan är en utmärkt idé. Här skulle förolämp-ningen få en ytterligare dimension. Inte bara sammanblandning mellan djur och människa utan en
ytterligare sammanblandning mellan honkön och hankön.
Att blåsa till jihad för vilks skittteckningar är att ta i för mycket. Nej, förolämpa istället denne man. Vi har ju yttrandefrihet.
Själv ritar jag lika dåligt som lars vilks men jag är säker på att det finns personer med konstnärlig ådra hos våra vänner muslimerna. Att de inte har någon stor konst är bara propaganda. Se på arabeskerna i Al Hambra och på andra ställen runt om i världen. Att dom inte dansar och har roligt är samma skitsnack. Se på de dansande derwisherna som hamnar i samma extas som tungomålstalande pingstvänner.
För eventuellt hugade konstnärer som behöver en förlaga vill jag upplysa om att judesuggan finns på
detaljerade foton ute på det svenska nätet. För de av er som vill se suggan live är det bara att bege sig till Uppsala domkyrka. Där hänger hon på väggen.
Kanske kan en teckning med vilks huvud och rödrutiga skjorta på suggans kropp komma att publiceras i någon av de svenska skittabloiderna som ständigt jagar nya sensationer.
Varför skulle vilks gå skyddad i ett samhälle som inte längre håller någonting för heligt, varken
sjuka, gamla eller barn. Inte ens religonen kan man lämna ifred.
Gör en nidbild av Lars Vilks som judesuggan. Lycka till
Lars
2007, 8 september kl 09:59
[...] vom letzten Jahr um die Mohammedkarikaturen aus Dänemark wiederholt sich in Schweden. Jemand zeichnet einen bärtigen Rondellhund, andere regen sich auf, ein paar Grüppchen, die so [...]
Fiket · Rondellmohammed
2007, 10 september kl 12:01
Märks att Muslimer saknar fritid, det är ju fan löjligt att hetsa upp sig sådär.
Har de sett hur de ser ut själva, själva dom är väl för fan avbildningar av Muhammed, alla ser likadana ut, otroligt tråkigt och stelt folkslag. Vi borde lämnat dom på stenåldern kanske brydde man sig då eller näääää – Inte ens då brydde man sig.
Muhammed Von Profetto
2007, 15 september kl 21:01
Hello from TURKEY
Islam sucks
-what you say didnt hear you!!!!!
Islam sucks
-What?? LOUUUDEER
ISLAM SUCKS
-EVERYONE SING….
ISLAM SUCKS, ISLAM SUCKS, ISLAM SUCKS ISLAM SUCKS ISLAM SUCKS ISLAM SUCKS ISLAM SUCKS
Muhammed Von Profetto
2007, 15 september kl 21:07
Lars,
Jog talar inte mycket Svenska, so I’ll go to English.
I have been wondering if you have had any threats from the animal rights people around the world.
Dean Munson
2007, 16 september kl 20:11
Did not afraid to reach for your country, such as what happened to Denmark
Did not know how many material losses to Denmark
I am an American girl has ISLAM after the incident Denmark
\ do you now how a Christian and a Jew converted to Islam, you ignorant
Practices now you stupid not it is Islam published a new phenomenon in a non-direct
Did not read the latest news and Jered that after the incident, Denmark spread Islam around 90 thousand people
Firm to learn because you are inundated in drawing your date fateful and trying to hide your wretched
And trying to root in the humiliating fee, which rejoices only idiots yourself
We can learn that the rates chart your messenger if you had a messenger
But we cant that
Because God names must Anbiavi Alkrouan
We must respect
Want to now one question
Why hate the Prophet Mohammed?
Do I read his life? Do you know you read the curriculum and stores?
We know if you hates person If we knew his personality
But why you hate We Muslims are not weak and can inflict losses member
Read this and will know
http://www.cair.com/muhammad/
aida
2008, 1 januari kl 08:54
Enter here
http://www.youtube.com/watch?v=IaPozNt6U3Y&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=o1WLlEWvr4c&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=Cx37WaHDwuc&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=63OkUcim8M0&feature=related
and hear
what scientists from Christians and Mohamed Alkrouan
Some Arab dialogue, but waited for a moment and talk I hear Professor
You who dwell in the lives of false and empty religious
For this reason started paint Ashraf man in the world and prophet of God
And if wants to be certain that the right of Islam more and more Russeloni came here
my mail
dohaniah@hotmail.com
See what they said about Islam and Muhammad
We are not indifferent to the your fee Bugger Simply enter a person every day Islam and this indicates that religion, Islam and Muhammad is the right
aida
2008, 2 januari kl 08:36
[...] Andra som skrivit om detta: Click2music 121 Champsmeeting Hemtips Annatroberg Newsmill Brynasbloggen Vandenbrink Vilks [...]
Grodans Blogg » Blog Archive » Mer om Aftonbladet
2008, 15 december kl 14:27
[...] som skrivit om detta: Mats Lowdin Raven Gefledesign Topblogarea Huring Vilks Konsolkoll Nothing2hide Huring December 20th 2008 Posted to [...]
Heather » Hjälp med Youtube och annat
2008, 20 december kl 08:30
[...] som skrivit om detta: Mysmasken Blogtoplist Sugplopp Veprovanje Vilks Karlxii No Comments so far Leave a comment Line and [...]
Grodans Blogg
2008, 20 december kl 08:37
See what they said about Islam and Muhammad
We are not indifferent to the your fee Bugger Simply enter a person every day Islam and this indicates that religion, Islam and Muhammad is the right
aida
2008, 2 January kl 08:36
hayder almosawi
2010, 17 mars kl 05:17
det vinns mest av miljard muslem som är sa till dig ,du är dum och du har ingen ting kunskap för islam islam störe ting som du kan inte skade islam
hayder almosawi
2010, 17 mars kl 05:27
så många oförståndiga människor jag har sett i mitt liv, men du är den mest.
jag vill bara fråga dig. vad får du för fördel när du har ritat det här fotot.?
Du har visat att du har ingen respect mot mer än en miljar människor, tröts att vår religion respekterar er och kallar er för bokens folk och ger er ert rätt heter. Men vi skäller mer på tidningen som har tillåtat till sån oförståndig man att vara med!.
ni låtsas att ni är mot våldet och kränkningen
men tyvärr ni är tvärtom, för att ni hjälper att öka möbbningen och ni stödjer rasister och våldsamma personer att vara viktiga och uppe i samhället
men du och alla andra som stödjer dig måste veta
att det här fotot intressrar oss att lässa mer om den ståtlig personen som är muhamad s.a
och har höjt hans värde i oss. men den viktigaste sak att flera personer som tillhör andra religioner har blivit muslimer efter den här händelsen.
innan jag slutar, vill jag säga någontinga
‘bedöma inte någon utan bevis’
jag är säkert på att om du läser om muhamad s.a,
ska du ångra dig själv och be om ursäkt.
för att han gjorde saker som alla länder inte kunde göra det ännu,tröts att han var ensam.
du ‘lars’ jag tykcer synd om dig.
här kan ni läsa om islam
http://www.islaminfo.se/
sara almusawi
2010, 18 mars kl 01:08
Lars jag måste få nytja yttrande friheten och säga att jag tycker du är ett levande bevis på att vara horunge och förtjänar inget annat än att bli hängd ,du ger konsten och mänskligheten ett dåligt anseende,du är inget annat än ett värdelöst parrasit som gömmer dina vidriga åsikter bakom konsten och skändar andras tro och religion för att få vistas i rampljuset och få ett par minuters uppmärksamhet,men du för eller senare så slocknar rampljusen…
svenne banan
2010, 2 april kl 22:30